Conferinta Internationala Bienala - Editia a XII-a - 2-3 Noiembrie 2018

A FACULTĂŢII DE DREPT DIN TIMIŞOARA

Ediţia a XII-a

2-3 noiembrie 2018

Conferinţele ştiinţifice internaţionale bienale organizate de Facultatea de Drept din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, intrate deja în tradiție, au ajuns la ediția a douăsprezecea. Desfășurată anul acesta în perioada 2-3 noiembrie, conferinţa urmăreşte consolidarea caracterului său de excelenţă. Participă la acest eveniment aproape 150 de profesori şi cercetători de la instituţii de învăţământ şi cercetare de prestigiu din România, precum și de la facultăţile partenere din străinătate.

Conferinţa se desfășoară pe următoarele secțiuni:

Secțiunea Drept civil și drept procesual civil: Buna-credință în dreptul privat

Secțiunea Dreptul familiei: Familia „ne-tradițională”. Implicații juridice

Secțiunea Dreptul afacerilor: Reguli vs. standarde în dreptul afacerilor

Secțiunea Drept public: Contractele publice. Mecanisme, reguli, standarde

Secțiunea Științe penale: Previzibilitatea legislației și jurisprudenței în materie penală

Secțiunea Drept european și internațional: Jurisdicțiile internaționale și supranaționale

Secțiunea Drept comparat și interdisciplinaritate: Valori, idei și mentalități în drept, de la 1918 la 2018

Secțiunea Drept internațional privat: Dreptul internațional privat în secolul 21: evoluții spre și dinspre Europa

Programul conferinței poate fi consultat la adresa www.drept.uvt.ro.

Evenimentul este organizat cu sprijinul partenerilor Țuca, Zbârcea & Asociații, Schoenherr România și Bondoc & Asociații.

Decan,

Prof.univ.dr. Lucian Bercea