Concursul ARGUMENT - Provocari ale dreptului in secolul XXI - Editia a III-a (12-13 Decembrie 2019)

CONCURSUL ARGUMENT DE DEZBATERI PENTRU LICEENI

PROVOCĂRI ALE DREPTULUI ÎN SECOLUL XXI

EDIȚIA A III-A

FACULTATEA DE DREPT DIN TIMIȘOARA

12-13 DECEMBRIE 2019

Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara a organizat, în perioada 12–13 decembrie 2019, faza finală a celei de-a treia ediții a Concursului „Argument” de dezbateri pentru liceeni – Provocări ale dreptului în secolul XXI. Competiția se adresează elevilor de liceu care doresc să-și dezvolte abilitățile de argumentare, dezbatere și vorbire în public, într-un format organizat potrivit regulilor generale ale concursurilor de pledoarii.

Această ediție a concursului a atras 26 de echipe din 4 județe (Timiș, Arad, Hunedoara, Caraș-Severin). După etapa de memorii scrise, Facultatea de Drept din Timișoara a găzduit, la rundele orale preliminare, desfășurate în data de 12 decembrie 2019, la sediul facultății, 20 de echipe de liceeni și pe profesorii lor. Cele mai bune 4 echipe din concurs s-au confruntat în rundele semifinale și finale, în data de 13 decembrie 2019, la Curtea de Apel din Timișoara.

Cele 4 echipe semifinaliste au inclus două echipe ale Liceului „Nikolaus Lenau” din Timișoara, una a Liceului „Grigore Moisil” din Timișoara și una a Colegiului Național „Constantin Diaconovici Loga” din Timișoara. Finala s-a desfășurat între o echipă a Liceului „Nikolaus Lenau” din Timișoara și echipa Liceului „Grigore Moisil” din Timișoara.

Câștigătoare a ediției 2019 a concursului a fost desemnată echipa Liceului „Grigore Moisil” din Timișoara, formată din Adelina-Maria Anescu (clasa a XII-a) și Cristian-Mihai Stratulat (clasa a XI-a), coordonați de prof. Cristina Farkas și prof. Adrian Kali. Premiul pentru cel mai bun pledant al concursului i-a fost acordat lui George Mihălceanu, elev în clasa a XI-a la Liceul „Nikolaus Lenau” din Timișoara.

Câștigătorii concursului au posibilitatea de a fi admiși pe locuri finanțate de la bugetul de stat la Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara, fără a susține examenul de admitere.

Informații despre concurs pot fi accesate aici: https://drept.uvt.ro/evenimente/concursul-argument-de-dezbateri-pentru-liceeni-provocari-ale-dreptului-in-secolul-xxi-editia-a-iii-a-2019.html .

Prof.univ.dr. Lucian Bercea Decanul Facultății de Drept

din cadrul Universității de Vest din Timișoara