Programe doctorat - Drept internațional și european

CONDUCĂTORI DE DOCTORAT

Prof.univ.dr. Valentin Constantin este profesor de drept internațional public, drept european și protecția internațională a drepturilor omului și conducător de doctorat din anul 2015, fiind totodată autor de manuale, cursuri universitare și numeroase articole publicate în revistele de specialitate juridică. A tradus texte juridice de referință și a inițiat serii de traduceri ale unor importante documente de drept internațional public și de drept european. A fost invitat să predea la prestigioase universități din străinătate. Temele sale de cercetare sunt raportul dintre dreptul internațional și dreptul intern în sistemul juridic românesc și dilemele sale, precum și controlul subsidiar al protecției drepturilor garantate de Convenția europeană a drepturilor omului.

Prof.univ.dr. Raluca Bercea este profesor de drept instituțional al Uniunii Europene, drept comparat și protecția internațională a drepturilor omului. Este conducător de doctorat din anul 2019. A publicat manuale și cursuri universitare, fiind totodată autoare a unor articole de specialitate, publicate în reviste și volume colective, editate în România și în străinătate. A fost invitată să predea la universități din Franța, Italia și Ungaria, fiind formator al Consiliului Europei și director al Centrului Teritorial Timișoara al Institutului Național pentru Pregătirea și Perfecționarea Avocaților. Temele sale de cercetare sunt următoarele: modele de economie circulară în statele membre ale Uniunii Europene – impactul asupra dreptului european al concurenței; protecția consumatorului în activitățile de comerț electronic – experiența europeană și experiența statelor membre; problematica dreptului la viață privată a migranților și refugiaților – standardele europene; Rule of law – standardele CEDO și standardele dreptului Uniunii Europene.

PLANUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT – DESCARCĂ

DISCIPLINE